V pondelok 18. mája 2020 vás všetkých pozývame osláviť 100 rokov od narodenia sv. Jána Pavla II. Je to pre nás veľký sviatok a chceli by sme sa naň vopred pripraviť. Rozhodli sme sa zostaviť (v spolupráci Misijná škola Karola Wojtylu s Akadémiou Karola Wojtylu) pre našich priateľov a všetkých, ktorým je sv. Ján Pavol II. blízky, novénu. Je zložená z úryvku zo Sv. Písma, textu sv. Jána Pavla II. a z litánií k tomuto svätcovi. Počas deviatich dní budeme uvažovať a prosiť za deväť rôznych oblastí, ktoré sv. Jánovi Pavlovi II. ležali na srdci. Touto duchovnou kyticou modlitieb mu chceme spoločne prichystať darček. Na záver odporúčame podľa možností pridať modlitbu sv. ruženca alebo nejakú jeho časť. Začneme v sobotu 9. mája.

Novéna na stiahnutie

Teologická fakulta KU v spolupráci s Arcibiskupstvom Košice a Akadémiou Karola Wojtylu otvára prihlasovanie na nový akademický rok 2020/21. Prihlasovanie je možné do 12. júna 2020.

Viac informácií

Americký Theology of the Body Institute pripravil od 8. mája do 10. mája online konferenciu, ktorú vám vrelo odporúčame. Je potrebné sa na ňu zaregistrovať. Prednášky a koncerty budú v angličtine. Tieto dni sú zadarmo, ďalšie dni je konferencia spoplatnená. Na konferencií sa vystrieda množstvo zvučných mien ako Michael Waldstein, Edward Sri, Jason Evert, Katrina Zeno a mnohí ďalší. Konferencia začína v piatok 8. mája o 18:00 stredoeurópskeho času.

Viac info

"Master - to nie je len študijný program. Je to miesto, spoločenstvo, atmosféra, ktoré nás obklopuje. Tu v každej chvíli a každým nádychom rastieme v našom povolaní k láske." 
 
Aj takto hľadia na náš program jeho absolventi. Pozrite si naše promo video, alebo si vypočujte reláciu (od 41:30) ktoré je zložené z výpovedí našich študentov a absolventov a nechajte sa zlákať aj vy. Prihlasovanie do 14. júna 2019. Ďakujeme, že nás zdieľate.

Viac informácií o programe

Kniha od Mary Healy: Muži a ženy jsou z ráje s podtitulom Průvodce Teologií těla Jana Pavla II.  sa osvedčila ako materiál pre štúdium a diskusiu v spoločenstvách. Je skvelým spôsobom ako začať s teológiou tela.

Kniha je momentálne nedostupná v kamenných i internetových kníhkupectvách. Môžete si ju objednať od Misijnej školy Karola Wojtylu na info(zavináč)mskw.sk. CENA: 4,70€ + poštovné a balné 1,50€. Pri objednávke od 5ks a viac cena 4,20€ + 1,50€ poštovné a balné.

Viac o knihe

Je láska iba pocit, alebo niečo viac? Akú rolu hrá moje telo? Prečo si s ním nemôžem robiť čo chcem? Je naozaj muž hlavou ženy? Aký zmysel má čistota v dobe presýtenej sexom a pôžitkom? Aké odpovede má Cirkev pre neplodné a rozvedené páry?

Ak si z Košíc a chceš preniknúť do tajomstiev učenia Cirkvi v oblasti ľudskej osoby, sexuality, lásky, manželstva, panenstva a plodnosti, pridaj sa k nám! Pozývame Ťa na semestrálny akademicko-formačný program Láska, sexualita a zmysel života v učení Cirkvi určený pre študentov, pracujúcich, slobodných, snúbencov, manželov, seminaristov aj zasvätených.

Viac info

Premýšľaš, že sa prihlásiš na Formačný kurz teológie tela? Poď s nami do Roháčov a spoznaj nás ešte pred začiatkom kurzu. Na konci leta, 28. augusta až 1. septembra, strávime spolu čas v Zuberci, odkiaľ  budeme chodiť spoločne na túry do Roháčov. Inšpiráciou je nám sv. Ján Pavol II., ktorý svojich mladých priateľov brával do hôr a hľadal s nimi odpovede na otázky o zmysle života, láske, vzťahoch…Podobne sa aj my chceme nechať uniesť krásou hôr a vytvoriť spoločenstvo tých, ktorí už niečo z teológie tela zakúsili i tých, ktorí sa o nej túžia niečo dozvedieť.

Viac info

Teologická fakulta KU v spolupráci s Arcibiskupstvom Košice a Akadémiou Karola Wojtylu otvára prihlasovanie na nový akademický rok 2019/20. Prihlasovanie je možné do 14. júna 2019.

Viac informácií

Misijná škola Karola Wojtylu otvára nový ročník Formačného kurzu teológie tela "Povolanie k láske". Kurz bude prebiehať počas šiestich víkendov od októbra 2019 do júna 2020 s možnosťou absolvovania na západe (Kostolná-Záriečie pri Trenčíne) alebo na východe Slovenska (Smižany- Spišská Nová Ves). Je vedený formou duchovných obnov, ktoré sú zamerané na formáciu podľa katechéz teológie tela.

Kurz chce zrozumiteľným jazykom približovať mladým ľuďom rôznych profesií či životných stavov učenie Cirkvi vo svojej plnosti, budovať a formovať osobnú integritu jednotlivca s potenciálom pre budovanie skutočných hodnôt celej ľudskej spoločnosti.

Viac info

Pápežský teologický inštitút Jána Pavla II. a Akadémia Karola Wojtylu otvárajú prihlasovanie na nový akademický rok 2019/2020. Termín uzatvárania prihlášok je do 30. 4. 2019.

Viac informácií

Diecézne pastoračné centrum pre rodinu Banskobystrickej diecézy organizuje aj tento rok tri víkendové stretnutia pre bezdetné manželské páry:

Duchovná obnova s názvom „Sviatosť manželstva – olej na rany“ je určená pre nechcene bezdetné manželské páry, ktoré túžia stráviť víkend v spoločnosti ľudí v podobnej životnej situácii, ale najmä prehĺbiť svoj vzťah k Bohu a medzi manželmi navzájom a pokúsiť sa uzdraviť zranenia v manželstve.

Duchovnú obnovu vedie ThLic. Marek Iskra, riaditeľ a duchovný správca Diecézneho pastoračného centra pre rodinu Banskobystrickej diecézy. Duchovná obnova sa uskutoční v dňoch od 5. do 7. apríla 2019 v Penzióne Zornička na Donovaloch.

Druhé stretnutie „Manželstvo ako dar“ za účasti kňazov i lekárov – gynekológov a urológov, je určené najmä pre tých bezdetných manželov, ktorí si kladú otázky: Je dieťa právo alebo dar? Ako ďaleko ísť s medicínou, ako môžeme riešiť našu bezdetnosť? Stretnutie sa uskutoční v dňoch od 3. do 5. mája 2019 v Penzióne Zornička na Donovaloch.

Tretie stretnutie – duchovná obnova „Uzdravujúca cesta života pre bezdetných manželov“, organizovaná v spolupráci s Misionármi Najsvätejšieho srdca Ježišovho, sa uskutoční od 24. do 26. mája 2019 v Nitre – Lukovom dvore a viesť ju bude P. ThLic. Josef Hegglin, MSC.

Bližšie informácie o všetkých troch stretnutiach a o možnostiach prihlasovania sa na ne nájdete na webovej stránke rodinabb.sk/bezdetni-manzelia.

Zborník z konferencie v Kroměříži „50 let Humanae vitae“

Zahŕňa nielen príspevky z konferencie, ale má tiež obsiahlu prílohu, ktorú zostavil otec Karel Skočovský.

Podarilo sa vytvoriť publikáciu, ktorá umožní čitateľom hlbšie preniknúť do súvislostí a okolností vzniku encykliky Humanae vitae a pomôže lepšie porozumieť jej posolstvu a jeho naliehavosti a aktuálnosti pre súčasnú dobu.

Viac o zborníku

ENCHIRIDION

Wojtyly.

V Holandsku sa v dňoch 28.-30.júna 2019 uskutoční 5. medzinárodné sympózium o teológií tela. Cieľom je prispieť k uzdraveniu súčasnej kultúrnej situácie Cirkvi a ľudstva s ohľadom na sexualitu, manželstvo, rodinu, vzdelanie a ľudské šťastie tým, že objaví ešte hlbšie dobrotu, pravdu a krásu Božieho plánu pre ľudský život a lásku.

Viac o sympóziu

Sestra Marianna Terefenková OSF absolvovala dva semestre Semestrálneho programu, ktorý organizuje Teologická fakulta KU v Košiciach v spolupráci s Misijnou školou Karola Wojtylu. Najprv to bol seminár Láska, sexualita a zmysel života v učení Cirkvi, potom seminár Ľudská láska v diele Karola Wojtylu Láska a zodpovednosť. Teraz na jeseň začína 3. semester Ľudská láska v katechézach Jána Pavla II – teológia tela.

Prejsť na rozhovor

Fifty years ago Pope Paul VI published the encyclical Humanae Vitae on married love and reproduction. Twenty-five years ago Pope Saint John Paul II published the encyclical Veritatis Splendor on the objectivity of moral teaching. What do these documents offer us today? Are they still relevant?

This international symposium will rediscover these two encyclicals, their biblical, philosophical, and theological bases in the light of today’s family breakdown, sexual materialism, and the denial of objective moral truth. Where do we stand, and where are we going?

More info

Konferencia sa uskutoční dňa 20.10.2018 v Arcibiskupskom gymnáziu v Kroměřiži. Začiatok je o 9. hodine. Prihlásiť sa je možné do 15.10.2018. Na konferencií s príspevkami vystúpia Karel Skočovský, Jan Balík, Anna Záborská, Ludmila Lázničková a mnohí ďalší.

Viac info a prihlasovanie

Teologická fakulta KU v spolupráci s Misijnou školou Karola Wojtylu otvára v Košiciach 3. cyklus semestrálneho programu o ľudskej láske, sexualite, čistote, manželstve, panenstve a plodnosti.

Nový cyklus otvárame 9.októbra 2018.

V októbri 2017 bol na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach otvorený druhý ročník semestrálneho programu (SP) s názvom Láska, sexualita a zmysel života v učení Cirkvi, ktorý organizovala Teologická fakulta Katolíckej univerzity v spolupráci s Misijnou školou Karola Wojtylu. Cieľom akademicko-formačného programu je zrozumiteľným spôsobom tlmočiť učenie Cirkvi. Okrem spoločného štúdia cirkevných dokumentov a intelektuálneho vzdelávania program ponúka priestor pre formovanie ľudskej, spoločenskej i duchovnej stránky človeka. Študenti sa so svojimi lektormi stretávali v pravidelných týždňových intervaloch. Stretnutia prebiehali seminárnou formou. Študenti sa na každé stretnutie vopred pripravujú štúdiom textov vybraných dokumentov Cirkvi. Každé stretnutie má svoju vlastnú tému. V priebehu semestra študenti SP diskutovali o osobe v Božom pláne, o stvorení človeka ako muža a ženy, o sexualite, láske, čnosti čistoty, o sviatosti manželstva, panenstve, o otcovstve a materstve a o plodnosti.

Semestrálny program úspešne ukončilo štrnásť študentov záverečnou akademickou esejou na tému Ľudská láska v Božom pláne. „Počas celého semestra vo mne rezonovali slová, že osoba má telo aj dušu, a to, čo robím so svojím telom, má vplyv na moju dušu, a rovnako to platí aj naopak. Takto som formulovala aj svoju záverečnú esej o osobe, ktorá telom aj dušou žije a miluje v plnosti celej bytosti,“ vyjadrila sa jedna z účastníčok, ktorá v štúdiu pokračuje aj v druhom semestri.

Láska a zodpovednosť

V marci 2018 bol otvorený druhý, nadstavbový semester, ktorý je zameraný na štúdium filozofického diela Karola Wojtylu Láska a zodpovednosť. Študenti už majú za sebou prvé témy, spoločne s lektormi analyzovali slovo ,užívať‘, zadefinovali rozdiel medzi inštinktom a pudom, a priblížili si význam a formy metafyzickej lásky. Hoci je pokračovanie programu náročnejšie ako minulý semester, účastníci sa zhodujú v tom, že postupné odkrývanie tém prostredníctvom diskusie je vhodnou metódou výučby, a vždy sa tešia na ďalšie spoločné stretnutie.

Viac info o SEMESTRÁLNOM PROGRAME

Misijná škola Karola Wojtylu otvára Formačný kurz teológie tela "Povolanie k láske" na východe Slovenska. Kurz bude prebiehať počas šiestich víkendov od októbra 2018 do júna 2019. Je vedený formou duchovných obnov, ktoré sú zamerané na formáciu podľa katechéz teológie tela.

Kurz chce zrozumiteľným jazykom približovať mladým ľuďom rôznych profesií či životných stavov učenie Cirkvi vo svojej plnosti, budovať a formovať osobnú integritu jednotlivca s potenciálom pre budovanie skutočných hodnôt celej ľudskej spoločnosti.

Viac info

Teologická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s Košickou arcidiecézou a Akadémiou Karola Wojtylu otvára prihlasovanie na akademický program Master v teológii manželstva a rodiny.

V prvom roku sa do programu prihlásilo spolu 31 študentov: jednotlivcov – slobodných i zosobášených, manželských párov i kňazov. Program spoločne tvorili viacerí prednášajúci: Róbert Lapko, Juraj Feník, Štefan Novotný, Radoslav Lojan, Róbert Neupauer a Richard a Mária Kucharčík, Lucia Pečovská, Juraj Pigula, Mons. Marek Forgáč, MUDr. Magdaléna Orkutyová, Štefan Žarnay a Patrik Daniška.

V najbližšom roku plánujeme prijať max. 20 nových uchádzačov, ktorí sa môžu tešiť aj na zaujímavých zahraničných hostí. Prihlasovanie potrvá do 30. júna. Tešíme sa na každého nového účastníka.

Viac info

Srdečne pozývame na prezentáciu publikácie

"EROS A JEHO POSLANIE

za účasti autora publikácie

prof. José Noriegu

Miesto: Kňazský seminár sv. Cyrila a Metoda,  Kapitulská 26, Bratislava

Termín: štvrtok 19.10.2017 o 19:00 hod.

 Publikácia je určená kňazom, katechétom, pastoračným spolupracovníkom, snúbencom, ktorí sa pripravujú na manželstvo ako i manželom samotným. Tiež bude výbornou pomôckou pre všetkých, ktorí sa s danou témou odborne, ale i laicky zaoberajú.

Prof. José Noriega Bastos, DCJM je katolícky kňaz, predstavený rehoľného inštitútu Učeníkov sŕdc Ježiša a Márie a profesor špeciálnej morálnej teológie na Pápežskom teologickom inštitúte Jána Pavla II. pre vedy o manželstve a rodine v Ríme, na ktorom tiež obhájil doktorát z teológie. Vo svojich knihách sa venuje otázkam morálnej teológie, manželstva, rodiny, sexuality a výchovy. Autor viackrát prednášal aj na Slovensku. Autor vychádza z uvažovania nad ľudskou skúsenosťou lásky vo svetle Božieho zjavenia a ľudského rozumu v celej jej šírke, hĺbke aj poslaní. Nebojí sa citlivých otázok a integruje poznatky z filozofie, teológie, psychológie aj umenia. Fundovaným a plastickým spôsobom vysvetľuje učenie Katolíckej cirkvi o manželstve, láske a plodnosti.

V rámci prezentácie bude zabezpečený simultánny preklad. Pokiaľ máte možnosť, prosím doneste si malé FM rádio so sluchátkami.

S vďakou za pomoc pri propagácii stretnutia a záujem o tému manželstva a rodiny!

ThLic. Mgr. Marek Iskra

KNIHA

Na začiatku februára sa v eRkodome v Liptovskej Osade konala duchovná obnova eRkárov, ktorá sa venovala učeniu svätého Jána Pavla II. o TEOLÓGII TELA.

Aj keď sa zdá, že je to téma, ktorá hovorí len o chodení, manželstve, či zasvätení, hovorí do srdca každého z nás v akomkoľvek vzťahu – či samote, ktorú teraz žijeme. Odpovedá totiž na základné otázky, na ktoré človek túži nájsť odpovede. Načo tu som ako človek? Načo mi je moje telo? Prečo existuje mužské i ženské, keď Boh mohol tvoriť nového človeka bez toho, aby sa na tom človek podieľal? Prečo sa mám krotiť vo vzťahu k iným a aj k sebe? Na tieto a mnohé iné otázky sme celý víkend hľadali odpovede počas prednášok, v spoločenstve pri dobrom čaji, ale najmä v tichu adorácie.

VIAC

Je láska iba pocit, alebo niečo viac? Akú rolu hrá moje telo? Prečo si s ním nemôžem robiť čo chcem? Je naozaj muž hlavou ženy? Aký zmysel má čistota v dobe presýtenej sexom a pôžitkom? Aké odpovede má Cirkev pre neplodné a rozvedené páry?

Ak si z Košíc a chceš preniknúť do tajomstiev učenia Cirkvi v oblasti ľudskej osoby, sexuality, lásky, manželstva, panenstva a plodnosti, pridaj sa k nám! Pozývame Ťa na semestrálny akademicko-formačný program Láska, sexualita a zmysel života v učení Cirkvi určený pre študentov, pracujúcich, slobodných, snúbencov, manželov, seminaristov aj zasvätených.

VIAC INFORMÁCIÍ

Pápežský inštitút Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodine v Ríme pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska a organizačným zabezpečením Akadémie Karola Wojtylu, v spolupráci s Akadémiou kánonického práva a náuky o rodine v Brne predstavuje nový akademicko-formačný projekt Diplom v rodinnej pastorácii.

Program je určený pre manželské páry aktívne v rodinnej pastorácii alebo túžiace po formácii, pre mladé rodiny, no nie výlučne, odborníkov špecializujúcich sa na rodinu, seminaristov a kňazov.

Hlavným cieľom programu je ponúknuť interdisciplinárnu formáciu o manželstve a rodine a formovať aktérov rodinnej pastorácie v jednotlivých diecézach, farnostiach, združeniach či apoštolských hnutiach.

Ide o trojročný formačný program, ktorý ráta s troma letnými týždňovými stretnutiami a 9 víkendovými stretnutiami v období troch rokov. Program je motivovaný učením Jána Pavla II. o manželstve a rodine, čo je následne premietnuté i do jednotlivých predmetov v rámci filozofického, teologického, morálneho, psychopedagogického a pastoračného modulu.

Program je postavený na troch pilieroch: akademickom, rodinnom a duchovnom. Ide v ňom teda nielen o vzdelávanie, ale aj o vytvorenie rozmeru spoločenstva a modlitby.

Viac informácií

London, England, Jan 24, 2016 (CNA/EWTN News).

Helping young Catholics engage their culture on matters of human dignity and sexuality – based on the writings of St. John Paul II – was the aim of a recent symposium held in the heart of London.

“Young people are hungry for knowledge about the true meaning of personal love and human sexuality,” said conference speaker Robert McNamara.

Over the course of the Jan 13-17 symposium, McNamara, an adjunct professor of philosophy at Steubenville University, led a series of lectures on human dignity and sexuality, based primarily on St. John Paul II's Theology of the Body and Love and Responsibility.

VIAC

Na pulty predajni sa dostáva kniha Tajomná láska medzi mužom a ženou od Edwarda Sri. Známy americký profesor, manžel a otec siedmych detí sa pútavým a prístupným spôsobom zamýšľa nad dielom Jána Pavla II. Láska a zodpovednosť, v ktorom pápež objasnil tajomnú dynamiku vzťahov medzi mužmi a ženami. VIAC 


"Pravá láska prináša ovocie"

V Levoči počas tradičnej púte na Mariánsku horu zaznela v nedeľnom programe 5.júla 2015 katechéza o. Róberta Neupauera s názvom „Pravá láska prináša ovocie“, ktorú vysielala aj TV LUX ako súčasť diskusnej relácie Dialógy na hore.

POZERAŤ


Mladí křesťané se v zvláště v dnešní době často setkávají s otázkami ohledně sexuality, na které ostatním (a často ani sami sobě) nedokáží přesvědčivě odpovědět. Literatura k tomuto tématu je sice k dispozici, ale běžný křesťan nemá velkou motivaci a čas číst tyto často obsáhlé a teologickým jazykem psané texty. Proto se signály.cz rozhodly začít vytvářet obsah, který bude jednoduchou, moderní a přitažlivou formou tato témata otevírat.

Jde o krátká videa se stopáží kolem 5 minut, která se snaží prezentovat důležité morální křesťanské hodnoty přístupným způsobem. Lektorem je kněz P. Karel Skočovský. Videa jsou doplněna materiály ke stažení k hlubšímu promýšlení tématu. VIAC


Rádio Lumen v rámci nového cyklu približuje príhovory sv. Jána Pavla II. venované manželstvu a rodine. Cyklus relácií „Sv. Ján Pavol II. – pápež rodiny“ si môžete vypočuť vždy v nedeľu od 10:00 do 10:30. Jednotlivé časti je možné nájsť aj v archíve Rádia Lumen na webovej stránke www.lumen.sk. VIAC


V čase od 1. decembra 2013 do 24. mája 2015 odvysielalo rádio Lumen cyklus relácií Teológia tela – učenie Jána Pavla II. o manželstve a sexualite v Božom pláne. Relácie pripravovali kňazi a laici zaoberajúci sa učením Jána Pavla II. Záznam všetkých relácií je dostupný v archíve rádia LumenPOČÚVAŤ