Myšlienky, čo nás oslovili…

Láska je zodpovednosť. Som zodpovedný/á za to, kam sa dostane môj manžel/ka po smrti.

Veru teologia tela mi … velmi pomohla. Naucila ma pozerat na zenu ako na dar a zaroven ako odpoved na moju lasku, na dar mojho tela. Zvysilo to v mojich ociach zensku dostojnost.  A tiez moju. A tiez mi to pomohlo zit cistejsie.

Ked som siel domov, pri vsetkych polonahych babach na bilboardoch som si povedal, ze ona ma byt darom. Uvidim dokedy mi to vydrzi J

Bolo pekné, že chalani aj baby otvorene hovorili ako zvládajú čistotu a zhodli sme sa, že bez milosti Božej to nejde. Lebo milosť je účasťou Božskej prirodzenosti v ľudskej prirodzenosti… dochádza k premeneniu.

OK, the strongest memories besides adoration were for me… you can guess  — men group! I am surprised how we are missing this openness between men.

We, men, have to learn how to be decision makers, how to be humble and courageous in the same time. And the way is confidence in God. Confidence, that our uncertain decisions will be supported by almighty God, that He just starve for blessing us and our decisions, that He will stop us early enough if something would prohibit our way to his arms.

…purity of heart, gift of ourselves, etc. … are possible… with the help of Christ and by his redemption. I really believe this. As children and those with pure hearts can see God, they can as well choose real beauty and truth and not fakes and lie. This is only possible by grace. We have source of grace in all sacraments. How rich are we?! Let all the world be educated about God by the way we love each other!

The message from the weekend that strokes me the most is the gift of the body, the visible sign we have. We should look at everybody’s body this way, not to use one’s body for our own satisfaction and gratification. The other person doesn’t belong to us until we vow at the altar “for better, for worse, for richer, for poorer, in sickness and in health, until death do us part.” and we become one flesh. Before that we have no right to treat the other person like it belongs to us. We cannot take what is not ours. That’s how God designed it for our protection, not for our limitation. Couples, which stayed pure until the marriage and then gave themselves to one another, have statistically much higher chance to remain together than the couples which didn’t.

 

Ja chcem byť darom pre moju ženu. To vedie k určitému záväzku. Prichystať seba ako dar. Ako dar, ktorý bude mať hodnotu. Ako dar, ktorý bude počas manželstva moju ženu tešiť a z ktorého bude mať radosť.

Nie len človek ako jednotlivec je na obraz Boha – Boh tvorí spoločenstvo – nie je samotár a rovnako človek v spoločenstve najlepšie odráža obraz Boha – z lásky tvorí nové… Tak aj ja chcem spolu so svojim manželom láskou tvoriť nové, vďaka spoločnej láske byť darom pre seba navzájom a aj pre iných.

Som rád, že na kurze bol vyslovený pravdivý názor o súčasnom trende vo svete… Dnes je trendom uloviť chlapa. Ženy nedávajú slobodu mužom a priestor na ich samotu. Ženy majú dávať modlitby a obety do rúk Krista a očakávať toho odvážneho chlapa.” Ďakujem. Bolo by super keby si to všetky ženy, ktoré boli na kurze, uvedomili. Tak opravdovo uvedomili. Budeme sa za to modliť, však? J Známe “Trpezlivosť ruže prináša” som počul preložiť pre ženy aj ako “Trpezlivosť je ženská múdrosť”. Z určitých žien to vyžaruje a robí ich to krásnymi. Bohu vďaka.

Ak poznám cieľ, tak robím rozhodnutia, aby som sa tam dostal, rozhodnutia, aby som nezišiel z cesty.

Boh je ako GPS, preráta našu cestu ak zle odbočíme, resp. nepočúvneme Jeho hlas. Akurát nás to bude stáť viac úsilia sa vrátiť opäť na správnu cestu.

Chlapi dneška sú akísi neaktívni. Pýtam sa prečo a napadá ma, že sa boja zlyhania… teda majú strach. Prežiť život bez riskovania, bez vyznania citov dievčaťu je tak trochu o ničom. Vy, ženy, na to čakáte a je to skvelé, že sme tak stvorení. K tomuto môžem poznamenať len toľko, že chlap sa musí dať do reči s Bohom a súhlasiť so spoluprácou a tak sa bude napĺňať silou a sebavedomím. … ale ani mňa neminulo to, že som odmietol spolupracovať, že som zlyhal, že som dlho ležal v blate. Ale opäť som akosi vstal. To je zázrak nášho Boha, že On je s nami aj keď hrešíme, On nás neopúšťa. Toto potrebujeme akosi dostať do chlapov. Že spolu s Pánom vytvoria neporaziteľný tandem, ktorý sa nemusí báť toho čo príde. Pán si chlapa ochráni, povedie si ho, aj v skúškach, aj v nešťastiach, poteší ho v radostiach… až natoľko, že bude môcť skonštatovať, že keď je po jeho boku, nezakolíše sa J

Špeciálne ako žena mám povolanie byť darom – byť Evou z ktorej je Adam unesený a z ktorej sa tak veľmi teší. Pri ktorej cíti, že je to niekto komu je rovný, s kým môže byť team, s kým môže vytvoriť spoločenstvo. Moje telo je prispôsobené na to prijímať. Vytvoriť teplo, miesto, kde sa „Adam“ cíti dobre a kde ja viem prijímať jeho lásku. Chcem byť otvorená láske od môjho manžela, chcem si ju všímať, prijímať ju a tešiť sa z nej a rovnako chcem pre neho vytvoriť miesto, kde sa cíti prijatý, kde sa cíti doma, aby sme mohli vytvoriť spoločenstvo.

 

Perličkou je krásna myšlienka, že prijímaním Eucharistie, sviatosti sviatostí, sa stávam tým čo prijímam, Ježišom.

Naše telá sú stvorené tak, aby boli navzájom „kompatibilné“ – akýsi zámok a kľúč. Manželstvom zamkneme dvere hľadania nových známostí. Možno sa zdá, že nás to ochudobní, že sme prišli o rôzne slobody, ktoré sme mali predtým, lebo sme sa teraz zaviazali nejakému človeku. Ale v skutočnosti sme sa rozhodli pre nejakého človeka. Už nemusíme váhať a čakať, či nepríde náhodou ešte niekto ďalší. Je to možno ako s kúpou auta – stále prichádzajú nové modely a človek by mohol stále čakať, či mu nebude nejaké vyhovovať lepšie, alebo či nebude lacnejšie. Ale ak sa nikdy nerozhodne pre jedno z nich, nikdy nebude jazdiť autom, lebo nikdy nijaké nebude mať (uznávam, že tento príklad nie je práve najvhodnejší, milé dámy, rozhodne vás nechcem porovnávať s autami). Manželstvo teda dáva slobodu k novým veciam.

Pre mňa ako muža, ktorý má byť hlavou ženy, je to to čo píše Pavol – milovať ženu láskou akou Kristus miluje Cirkev. Zodrať sa pre tú ženu. Znamená to aj, že moja žena bude rásť a kvitnúť pod mojím vedením a ja z toho budem mať radosť J

Ďalším bodom bolo používanie antikoncepcie. Jej používanie je ako jed v džúse, nechceš sa zabiť pitím džúsu, no jed ťa zabije. Antikoncepciou sa ničí totálne sebadarovanie sa druhej osobe. Ak jedna zo strán používa antikoncepciu, tak hovorí, že neprijíma sexualitu v prirodzenosti toho druhého, teda hovorí, že ho falošne miluje.

Plodné obdobie ženy je pre mňa fascinujúca vec J Páči sa mi ako stvoril Boh ženu, tá logika! To je niečo skvelé. Plodné obdobie je tu na sebaovládanie a milovanie potom chutí viac a je krajšie.

Sexuálny akt je vlastne modlitba, modlitba s milujúcim človekom, s tou nádherou, ktorá ma natoľko očarila. Pri manželskom objatí prúdi Boží duch do milovanej osoby a opačne.

Najkrajšia vec, ktorá ma na víkendovke zasiahla, bola jednoduchá vetička:

Tvojé “ÁNO” mení svet. Panna Mária sa ho nebála povedať a pozri ako sa svet zmenil. Tvoje áno manželke/manželovi, tvoje áno Bohu mení svet.

Tak keď toto všetko viem, tak nezostáva nič iné,

len sa pustiť do praxe J