NOVINKY

Misijná škola Karola Wojtylu v spolupráci s Teologickou fakultou KU pripravila v zimnom semestri 2021/2022 kurzy:

LÁSKA A ZODPOVEDNOSŤ,

ktorý je určený pre širokú verejnosť

a

TEOLÓGIA TELA (prvá časť),

ktorý je určený absolventom programov MŠKW, AKW alebo eRKo programu ZARUKY. Cieľom bude preštudovať prvú polovicu Teológie tela.

Prihlasovanie na oba programy potrvá do 10. septembra 2021.

Účastníci kurzu budú študovať priamo diela Karola Wojtyłu/ sv. Jána Pavla II.  a počas online stretnutí budú spolu v malej skupine diskutovať o konkrétnych vopred vypracovaných otázkach formou seminárnej metódy. Hodiny budú viesť naši lektori, ktorí sú absolventi programu Master of Studies on Marriage and the Family na Medzinárodnom teologickom inštitúte (International Theological Institute) v Gamingu a Trumau, absolventi Teologickej fakulty KU v Košiciach ako aj absolventi programov Misijnej školy Karola Wojtylu a Akadémie Karola Wojtylu.

Viac info Láska a zodpovednosť Viac info Teológia tela

Misijná škola Karola Wojtylu v spolupráci s Teologickou Fakultou KU Vás pozývajú na Formačný kurz teológie tela “Povolanie k láske”. Kurz bude prebiehať počas šiestich víkendov od októbra 2021 do júna 2022 (ak to pandemická situácia dovolí) striedavo na západe (pri Trenčíne) alebo na východe Slovenska (pri Spišskej Novej Vsi). Je vedený formou duchovných obnov, ktoré sú zamerané na formáciu podľa katechéz sv. Jána Pavla II. teológie tela.

Prvý víkend je naplánovaný na 1.-3. októbra 2021 v Smižanoch.

Uprednostnené môžu byť páry a muži. O prijatí do kurzu rozhodnú i Vaše motivačné listy. Zaregistrovaní od leta/ jesene 2020 sa už znova neprihlasujú.

Viac info

Teologická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s Košickou arcidiecézou a Akadémiou Karola Wojtylu otvára prihlasovanie na akademický program Master v teológii manželstva a rodiny v akademickom roku 2021/22. Prihlasovanie do 11. júna 2021.


Na štúdium Diplomu v rodinnej pastorácii v akademickom roku 2021/22 ponúkame možnosť prihlásiť sa 4 rodinám + 2 kňazom / zasväteným osobám.
Prihlasovanie je možné do 6. júna 2021. Viac TU.

Akadémia Karola Wojtylu vydala svoj prvý newsletter, v ktorom predstavuje nový ročník programu Diplom v rodinnej pastorácii a svoje nové logo. Viac tu.

Od autorskej dvojice José Noriega a José Granados vyšla kniha Betánia: domov Ježišových priateľov. Dočítate sa v nej o pilieroch rodinnej spirituality.

Viac o knihe

O manželskej intimite píše Carlo Rocchetta v knihe Mystika manželskej intimity. Táto kniha si kladie za cieľ naznačiť cestu svätosti, schodnú pre manželské páry, založenú na prežívaní manželského života v celom jeho sviatostnom bohatstve. Viac info

Počas Trnavskej novény zaznela kázeň otca arcibiskupa Cyrila Vasiľa na tému Ján Pavol II. - architekt manželskej lásky a ochranca rodín. Odporúčame pozrieť si archívny záznam televízie Lux od cca 32. minúty alebo si prepis kázne prečítať. Otec arcibiskup vysvetlil pokrivenie chápania lásky, dôsledky sexuálnej revolúcie a prínos teológie manželstva a rodiny sv. Jána Pavla II.

Misijná škola Karola Wojtylu v spolupráci s absolventmi Medzinárodného teologického inštitútu v Trumau (ITI), Rakúsko  pripravila nový formát kurzu:

Láska a zodpovednosť online kurz

vyučovaný seminárnou metódou v anglickom jazyku.

Prihlasovanie začína 11. novembra 2020 a prvé stretnutie je naplánované  v týždni 23.-29. november 2020.

Účastníci kurzu budú študovať priamo dielo Karola Wojtyłu Láska a Zodpovednosť a počas online stretnutí budú spolu v malej skupine diskutovať o konkrétnych otázkach formou seminárnej metódy, ktorá sa používa aj na Medzinárodnom teologickom inštitúte v rakúskom Trumau. Hodiny budú viesť naši lektori, ktorí na tomto inštitúte absolvovali program Master v štúdiách o manželstve a rodine.

Viac info

Je láska iba pocit, alebo niečo viac? Akú rolu hrá moje telo? Prečo si s ním nemôžem robiť čo chcem? Je naozaj muž hlavou ženy? Aký zmysel má čistota v dobe presýtenej sexom a pôžitkom? Aké odpovede má Cirkev pre neplodné a rozvedené páry?

Ak si z Košíc a chceš preniknúť do tajomstiev učenia Cirkvi v oblasti ľudskej osoby, sexuality, lásky, manželstva, panenstva a plodnosti, pridaj sa k nám! Pozývame Ťa na semestrálny akademicko-formačný program Láska, sexualita a zmysel života v učení Cirkvi určený pre študentov, pracujúcich, slobodných, snúbencov, manželov, seminaristov aj zasvätených.

Viac info

Misijná škola Karola Wojtylu otvára nový ročník Formačného kurzu teológie tela "Povolanie k láske". Kurz bude prebiehať počas šiestich víkendov od októbra 2020 do júna 2021 s striedavo na západe (pri Trenčíne) alebo na východe Slovenska (pri Spišskej Novej Vsi). Je vedený formou duchovných obnov, ktoré sú zamerané na formáciu podľa katechéz teológie tela.

Kurz chce zrozumiteľným jazykom približovať mladým ľuďom rôznych profesií či životných stavov učenie Cirkvi vo svojej plnosti, budovať a formovať osobnú integritu jednotlivca s potenciálom pre budovanie skutočných hodnôt celej ľudskej spoločnosti.

Viac info

V uplynulom týždni Akadémia Karola Wojtylu otvorila nový akademický rok programu Diplom v rodinnej pastorácii v Belianských Tatrách. Do programu sa nám prihlásilo 6 nových rodín a 3 zasvätení, ktoré sa pridali k ďalším 17 rodinám a 2 zasväteným. Všetkých týchto sprevádzali 4 kňazi, 2 rodiny a tím 20 animátorov, ktorý sa staral o vyše 60 detí. Počas týždňa sme sa venovali témam ako Sociológia rodiny, Manželstvo a rodina v SZ, Teológia tela, Láska a zodpovednosť, Výchova sexuality a Odovzdávanie viery v rodine. Lektormi boli kňazi i manželské páry. Doobedný program prednášok striedali poobedné rodinné výlety, večerné diskusie a pomedzi to všetko modlitba. Pozrite si niekoľko momentiek z tohto plodného stretnutia na našej FB stránke.

Akadémia Karola Wojtylu pri príležitosti storočnice svojho patróna pripravila Veľký kvíz o  sv. Jánovi Pavlovi II., ktorý prebieha od 18. - 31. mája 2020. Zapojte sa aj vy a otestujte sa, čo o tomto velikánovi viete.

100 rokov nie je každý deň. Ako osláviť toto veľké jubileum? Ponúkame vám niekoľko tipov:

 

Kúpte si poštovú známku či medailu

Sv. Jána Pavla II. pripomína spoločná poľsko-slovenská poštová známka

K 100.výročiu narodenia Jána Pavla II. rozdávame pamätné medaily

 

Pripojte sa k podujatiu alebo zorganizujte vlastné

Divadlo Andreja Bagara uvedie záznam z predstavenia Povolanie pápež

Na Nitrianskom hrade bude koncert k 100. výročiu narodenia Jána Pavla II.

Poľský inštitút v Bratislave pripravil výstavu "Ján Pavol II. v Komikse"

Jána Pavla II. si pripomenie aj Veľvyslanectvo Poľskej republiky v SR

Darček k 100-vke pre pápeža rodiny

V Poľsku vznikla inciatíva s názvom DAR NA 100

 

Oslávte sviatok JP2 v médiách

RTVS:

Pri príležitosti 100.výročia narodenia Jána Pavla II. pripravila RTVS dokumentárny film zo zákulisia jeho prvej návštevy na Slovensku

TV LUX:

TV LUX chystá špeciálne vysielanie k výročiu narodenia Jána Pavla II.

Poľská televízia pri príležitosti 100. narodenín Jána Pavla II. pripravila špeciálnu ponuku, ktorá bude zahŕňať dokumentárne a hrané filmy, reportáže, koncerty a vysielania svätej omše.

Okrem toho bola spustená nová webová stránka jp2.tvp.pl

 

Pozrite si film, rozprávku, či dokument o JP2

RTVS: RTVS uvedie k stému výročiu narodenia Jána Pavla II. nový dokument

Karol (Papež Jan Pavel II) - animovaný náboženský a biografický hraný film (CZ)

Jeden z animovaných filmov zo série "Aureola - od Stanisława po Karola" (PL)

Svätý Ján Pavol II. Hľadal som Vás

Svätý Ján Pavol II, Život svätého pápeža (ENG so SK titulkami)

John Paul II A Pope Who Made History (ENG)

The last days of Pope John Paul II - The untold stories (ENG)

 

Wojtyla. VYŠETROVANIE – oficiálny trailer (PL)

Karol - človek, ktorý sa stal pápežom – o filme

 

Alebo si vypočujte peknú pieseň

Song For Karol

Inno al beato Giovanni Paolo II - Aprite le porte a Cristo

Amedeo Minghi - Un uomo venuto da lontano

 

Započúvajte sa do hlasu milovaného pápeža

Abba Pater - Pater Noster

NON ABBIATE PAURA - Papa Giovanni Paolo ll (Jesus Christ you are my life)

Pater Noster (John Paul II - 1982)

Pater Noster sung by JPII in Holy Name Cathedral Chicago

Luminous Mysteries of the Dominican Rosary with Saint John Paul II in Latin.

 

Pripomeňte si jeho úsmev, pohľad, gestá – jeho život a pontifikát v obrazoch

Giovanni Paolo II - I momenti più dolci

Pope John Paul II | Transformation From 0 To 84 Years Old

 

Zaspomínajte si na tri návštevy JP2 na Slovensku

Pápež Ján Pavol II. očami Slovákov – podcast pre ČRo

 

Vypočujte si niečo o pápežovi z Lumenu

Rôzne audio/video o pápežovi a o tom, čo učil

Teológia tela - katechézy sv. Jána Pavla II. o ľudskej láske podľa Božieho plánu - CD

Vypočujte si aspoň niekoľko relácii z cyklu Ján Pavol II. – pápež rodiny z archívu rádia Lumen.

 

Prečítajte si aktuálny článok

Katolícke noviny pripomínajú storočnicu Jána Pavla II.

Pápež František o Jánovi Pavlovi II.: Jeho veľkosť sa ukrýva v normálnosti

Pápež Benedikt XVI. píše list k storočnici narodenia sv. Jána Pavla II.

Bývalá veľvyslankyňa SR vo Vatiáne Babčanová: Ján Pavol II. bol duchovný velikán

Pred 100 rokmi sa narodil prvý slovanský pápež Ján Pavol II.

 

Prečítajte si životopis o JP2

Životopisy sv. Jána Pavla II.

 

Prečítajte si niečo z pera JP2

Vo Vatikáne vyšla kniha Svätý Ján Pavol II. - 100 rokov. Slová a obrazy

Ján Pavol II. o ľudskej láske

Dokumenty pápeža Jána Pavla II.

 

Doprajte si dobrý formačný program

Aktivity nadšencov odkazu JP2

  • Formačný kurz Teológie tela - ponúka možnosť s pomocou katechéz teológie tela sv. Jána Pavla II. a pod vedením skúsených lektorov spoločne s ostatnými hľadať pravdu a odpovede na otázky týkajúce sa krásy ľudskej lásky a sexuality, zasväteného života a čistoty
  • Semestrálny akademicko-formačný program - stretnutia seminárnou metódou v malej skupine, kde odpovede na dôležité otázky účastníci hľadajú spoločne v odkaze, ktorý nám zanechali poslední pápeži vo svojom učení, vo vybraných dokumentoch Cirkvi.
  • Diplom v rodinnej pastorácii - akademicko-formačný projekt, ktorého hlavným cieľom je ponúknuť interdisciplinárnu formáciu o manželstve a rodine a formovať aktérov rodinnej pastorácie v jednotlivých diecézach, farnostiach, združeniach či apoštolských hnutiach.
  • Master v teológii manželstva a rodiny - zámerom tohto programu je formovať myseľ i srdce koordinátorov pastorácie rodín vo farnostiach a zodpovedných aktérov pomáhajúcich profesií tak, ako to bolo vlastné sv. Jánovi Pavlovi II., patrónovi tohto programu.

 

Oslava

Urobte si rodinnú oslavu s príbehmi zo života JP2

Upečte zákusok (napr. Wojtylove obľúbené krémeše) a podeľte sa s ním s niekým blízkym

Pomodlite sa spoločne ruženec s vďakou za veľký dar osoby JP2

 

Na záver: nie všetko naraz... oslavovať sa dá aj týždeň 🙂

Dnes 18. mája spúšťame aj novú facebook stránku teologiatela.sk, na ktorej Vám budeme od dnes prinášať informácie o všetkých najnovších článkoch, blogoch, knihách, aktivitách a formačných programoch na Slovensku i v zahraničí. Všetci odberatelia budú mať tieto informácie z prvej ruky. Staňte sa naším odberateľom a pozvite i ďalších. Stránka www.teologiatela.sk je strechou pre všetky projekty a aktivity, ktoré na Slovensku ktokoľvek organizuje.

Akadémia Karola Wojtylu pri príležitosti 100. narodenín svojho patróna otvára prihlasovanie na trojročný akademický program Diplom v rodinnej pastorácii, ktorý je na Slovensku unikátnym formačným programom, zameraným na formáciu a dlhodobé sprevádzanie celej rodiny (manželov i detí) spoločne s kňazmi a zasvätenými v duchu Jána Pavla II. Nejde pritom len o formáciu akademickú, ale aj o duchovnú – to všetko v nádhernom spoločenstve kňazov, manželov, animátorov a detí. Pozývame všetky rodiny, kňazov, rehoľníkov a seminaristov participovať na jedinečnom programe, ktorý formuje do hĺbky v oblasti teológie manželstva rodiny, pastorácie rodín, spirituality lásky. V novom akademickom roku 2020/21, ktorý začína letným stretnutím od 12. – 18. júla v Ždiari prijmeme max. 8 nových rodín a 5 zasvätených. Prihlasovanie potrvá od 18.5.2020 do 18.6.2020.

Viac info